Vi är Pixel-teamet - Pixel Nordic
Livet med Pixel

Vi är Pixel

Träffa teamet

Pixel Nordic AB skapades av fyra SEO-specialister med ambitionen att fortsätta skapa långsiktigt organiskt värde för våra kunder. Vi har flerårig bakgrund inom management, kommunikation och teknik.

Henrik Vikström

Founder & CEO

0705-803123

henrik.vikstrom@pixel.se

LinkedIn

Gabriella Gall

Partner & CMO

0735-326475

gabriella.gall@pixel.se

LinkedIn

Viktor Calmhede

Partner & COO

0707-983575

viktor.calmhede@pixel.se

LinkedIn

Renee Erlandsson

Project Manager

renee.erlandsson@pixel.se

LinkedIn

Linus Eriksson

SEO-consultant

0739-700543

linus.eriksson@pixel.se

LinkedIn

Anna Ericsson

SEO-analyst

0735-893015

anna.ericsson@pixel.se

LinkedIn

Lucas Kolping

Senior SEO-consultant

lucas.kolping@pixel.se

LinkedIn

Hannes Wåhlin

SEO-consultant

hannes.wahlin@pixel.se

Linkedin

Daniel Axelsson

Senior SEO-consultant

daniel.axelsson@pixel.se

Linkedin

Ellinor Hedin

SEO-consultant

ellinor.hedin@pixel.se

Linkedin

Asall Taslimi

SEO-assistant

asall.taslimi@pixel.se

Linkedin

Andrii Ishchenko

Developer

Linkedin

Andrii Khan

Developer

Linkedin

Linda Lindberg

Content Manager

linda.lindberg@pixel.se

LinkedIn

Mattias Kohlberg

Mood Manager

mattias.kohlberg@pixel.se

LinkedIn

Vi är Pixel Nordic AB

Pixel Nordic AB grundades av fyra SEO-specialister med ambitionen att vara en långsiktig SEO-aktör på den nordiska marknaden. Genom att analysera vad kunden har för önskemål och förväntningar med samarbetet, levererar vi alltid kundanpassade lösningar.

Fokuset kommer alltid vara att fortsätta växa genom att sätta kunden i fokus och långsiktiga kundrelationer.

Hur är det att vara en del av Pixel?

Idag består Pixels team av elva konsulter och analytiker som är specialister inom SEO med bakgrund inom management, kommunikation och teknik. Pixels ambition är att säkerställa träffsäkra rekryteringar med personer som ska hjälpa oss nå internationell framgång.

Vi kan inte bara SEO. Vi är även duktiga på att ta hand om varandra. Det gör vi genom att ta ansvar för våra anställda och erbjuder marknadens bästa anställningsvillkor och förmåner. Ansvaret leder till långsiktiga relationer och hållbara resultat.

© 2018 Pixel AB