Vi är Pixel

Vi är SEO-byrån Pixel Nordic

img img img
Pixel Nordic AB skapades av fyra SEO-specialister med ambitionen att skapa långsiktigt organiskt värde för våra kunder. Vi har flerårig bakgrund inom management, kommunikation och teknik.
img

Alexander Esberg

SEO CONSULTANT

alexander.esberg@pixel.se
Anna Ericsson
img

Anna Ericsson

SEO CONSULTANT

anna.ericsson@pixel.se
img

Anna Resare

SEO ANALYST

anna.resare@pixel.se
A.T
img

Asall Taslimi

SENIOR SEO ANALYST

asall.taslimi@pixel.se
Christoffer Andrä
img

Christoffer Andrä

SEO CONSULTANT

christoffer.andra@pixel.se
Daniel Axelsson
img

Daniel Axelsson

PARTNER

daniel.axelsson@pixel.se
img

Daniel Jansson

SEO CONSULTANT

daniel.jansson@pixel.se
Erica Holmberg
img

Erica Holmberg

SEO CONSULTANT

erica.holmberg@pixel.se
Gabriella Gall
img

Gabriella Gall

PARTNER & CMO

0735-326475 gabriella.gall@pixel.se
Henrik Vikström
img

Henrik Vikström

FOUNDER & CEO

0705-803123 henrik.vikstrom@pixel.se
img

Ida Åkerström Chawala

SEO ANALYST

ida.chawala@pixel.se
Jenny Larsson
img

Jenny Larsson

SEO CONSULTANT

jenny.larsson@pixel.se
img

Linda Lindberg

CONTENT MANAGER

linda.lindberg@pixel.se
Linus Eriksson
img

Linus Mellstrand

SEO CONSULTANT

linus.mellstrand@pixel.se
Lisa Kohlberg
img

Lisa Kohlberg

OFF-PAGE PROJECT MANAGER

lisa.kohlberg@pixel.se
Lucas Kolping
img

Lucas Kolping

PARTNER

lucas.kolping@pixel.se
img

Mattias Kohlberg

PRODUCT OWNER

mattias.kohlberg@pixel.se
img

Mikael Järnkrok

SEO ANALYST

mikael.jarnkrok@pixel.se
Nariman Pishdar
img

Nariman Pishdar

SEO CONSULTANT

nariman.pishdar@pixel.se
img

Peter Borge

SEO CONSULTANT

peter.borge@pixel.se
img

Petra Snickars

PARTNER

petra.snickars@pixel.se
Rebecca Berg
img

Rebecca Berg

CFO

rebecca.berg@pixel.se
Renée Erlandsson
img

Renée Erlandsson

HEAD OF PRODUCT - OFF-PAGE

renee.erlandsson@pixel.se
img

Sophia Lopez Jarl

SEO ANALYST

sophia.lopezjarl@pixel.se
Stella Wannberg
img

Stella Wannberg

SEO CONSULTANT

stella.wannberg@pixel.se
Tobias Vuorelma
img

Tobias Vuorelma

ON-PAGE PROJECT MANAGER

tobias.vuorelma@pixel.se
Viktor Calmhede
img

Viktor Calmhede

PARTNER & COO

0707-983575 viktor.calmhede@pixel.se

Pixel Nordic AB grundades av fyra SEO-specialister med ambitionen att vara en långsiktig SEO-aktör på den nordiska marknaden.

Hur är det att vara en del av Pixel?

Pixels team består av 30 SEO-specialister med bakgrund inom management, kommunikation och teknik. Pixels ambition är att säkerställa träffsäkra rekryteringar med personer som kan hjälpa oss att leverera bästa resultat till kund.

Vi kan inte bara SEO. Vi är även duktiga på att ta hand om varandra. Det gör vi genom att ta ansvar för våra anställda och erbjuder marknadens bästa anställningsvillkor och förmåner. Ansvaret leder till långsiktiga relationer och hållbara resultat.